2012-2013

JCR Committee

Saleenah Gafoor (President), Chris Yu (Vice President), Jamie Okello (Treasurer), Charlotte Vernon (Welfare Officer), Erik Stjernström (Chairman).

Kenya Peters (Ents Officer), Toby Hall (Sports Officer), Stuart Flegg (DSU Officer), Charlotte May (Ball Chair), Diana Blankson (Cultures & Societies Officer), Lucy Ellis (Charities Officer), Lee Goldfarb (Environmental Officer), Fikayo Akeredolu (International Officer), Will Barry (Assistant Treasurer), Charlie Harwood-Scorer (Promotions Officer), Hampus Sellmann (Freshers’ Director).

 

THE 2013 ACD AWARD RECIPIENTS LIST

The SCR ENDEAVOUR AWARD:

Rachel Armstrong

SPECIAL RECOGNITION FOR CONTRIBUTION TO THE 

SCR: Janet Atkinson (posthumously)

John Snow 200th Birthday Award for Participation in College:

John Lindley

The Luke Zammit Award:

Dan Cummings

COLLEGE AWARD FOR CONTRIBUTION TO CULTURE :

Diana Blankson

COLLEGE AWARD FOR VOLUNTARY AND COMMUNITY WORK:

Christopher Lewis

COLLEGE AWARD FOR CONTRIBUTION TO COLLEGE LIFE:

Elizabeth Crockford

COLLEGE AWARD FOR CONTRIBUTION TO COLLEGE SPIRIT:

Kenya Peters

COLLEGE AWARD FOR CONTRIBUTION TO SOCIAL INCLUSION:

Fikayo Akeredolu

COLLEGE AWARD FOR RAISING THE COLLEGE PROFILE:

Lucy Ellis, Rebekah Asmore, Christopher Hill-Best

COLLEGE AWARD FOR ENTERPRISE AND EMPOLOYABILITY:

Jack Pennell  and Nick Melendez

The College Award for Individual Male Achievement in Sport:

Vish Chandresakar

The College Award for Individual Female Achievement in Sport:

Anne Burrell

COLLEGE AWARD FOR CONTRIBUTION TO COLLEGE TEAM SPORT :

Novice Rowing Cup Crew: Jonny Humby, George Theobalds, George Sanders and James Stocker Cox: Grace Fletcher Coach: James Ansconmbe-Bell

Men’s Rugby Floodlit Championship

Captain, Jaewon Jang

Team: Aden Howe, Ayonimoni Alli, Charles Corbett, David Jones, David Shaw, Henry Laurie, Jack Pennell James Barry, James Cunningham, James Kent, Jamie Miller, John Jeavons-Fellows Lewis Kuhler, Luqmann Randeree Mark Ganley Matthew Roberts Ruairi Gaven ad Simon Walker