2013-2014

JCR Committee

Diana Blankson (President), Kate Aspey (Vice President), William Barry (Treasurer), Becky Platten (Welfare Officer), Stuart Flegg (Chairman).

Georgie Toft (Ents Officer), Rhianne Barker (Sports Officer), Samuel Beard (Students’ Union Officer), Ellie Loftus (Ball Chair), Sam Moore (Societies Officer), Francesca Howe (Charities Officer), Colinette Wang (International Officer), Mikhail Polovinkin (Assistant Ents Officer), Lucky Di Biasio (Assistant Treasurer), Lucy Ellis (Promotions Officer).

Fresher Reps

George Theobals (5 a Day), Emma Harford (Lurpack), Romy Peterson (Loud Noises), Nathalie Aylmer (TOWIK), Harrison Hancock (O. J. Simpson), George Sanders (Toast), James Kent (Pampers), Eloise McGarrick (Team Player), Conor McCrory (Caiir), David Jones (Lothario), Jamie Miller (Birthday Boy), Jared Naz (Linda), Olivia Hughes-Anderson (Waterboy), Mikhail Polovinkin (Simples), Rosie Gilbert (Chumbawumba), Selina Coles (Jimmy), Alana Moore (Angry Al), Kerri Cooper (Anchorman), Jack Keyes (Daft Punk), Jacob Hackman (The Great White), Katrina Amos (Casting Couch).

Welfare Reps

Vishakh Chandrasekhar (Vishtah), Rachel Cooke (Welfairy), Megan Cutts (Casper), Monica Stryacharczyk (Goldilocks), Amila Perera (Lob City), Erilda Alushi (ALB), Luqman Randeree (Sleepy), Emma Norman (Mrs. Potts), Minal Karavarda (OAP), James Stocker (Snooze), Oswald To (Twinkle le To), Claire Kirkham (Claire Bear), Georgina Compton (Tooth Fairy), Mubiyana Braithwaite (Beans), Edward Riddell (Grandma Child), Oliver Davies (BFG).

 

ANNUAL COLLEGE DINNER AWARDS 2014 RECIPIENTS

THE SCR ENDEAVOUR AWARD 

Julie Barlow

THE DR JOHN SNOW AWARD 

LayLi Yeoh

THE LUKE ZAMMIT AWARD 

Christopher Howard

COLLEGE AWARD FOR CONTRIBUTION TO CULTURE (2 recipients) 

Carolyn Lithgo

Claire Kirkman

COLLEGE AWARD FOR VOLUNTARY AND COMMUNITY WORK

Nikita Kukreja

COLLEGE AWARD FOR CONTRIBUTION TO COLLEGE LIFE 

Rebecca Plattern

COLLEGE AWARD FOR CONTRIBUTION TO COLLEGE SPIRIT

Oliver Davies

COLLEGE AWARD FOR RAISING THE COLLEGE PROFILE (3 recipients)

Samantha Moore

Catherine Roberts

James Kent

COLLEGE AWARD FOR ENTERPRISE AND EMPOLYABILITY 

Andrew Lilley

COLLEGE AWARD FOR DEDICATION AND COMMITMENT TO THE COLLEGE (2 recipients)

Joanne Morton

Farwaz Kurdi

COLLEGE AWARD FOR INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN SPORT (3 recipients)

Nikita Volosins

Amy Porter

Rhianne Barker

COLLEGE AWARD FOR CONTRIBUTION TO COLLEGE TEAM SPORT (2 recipients)

Men’s Basketball A Team Captained by Amila Perera – top of Premiership League Table

Women’s Badminton Captained by Felicia Chang – top of Premiership League Table